The PanAmerican Junior Champs are taking place in Belo Horizonte, Brazil from 17-20 June.

Peruvian top seed  Diego Elias took the Boys’ title, but had to come from 0-2 down in the final, eventually beating Mexico’s second seed Edgar Zayas 12-10 in the fifth after 97 minutes.

The Girls’ title was taken by Canada’s 5/8 seed Hollie Naughton, who beat the second seed in the morning semi-finals, then overcame top seed, Laura Tovar, in the final.

19-Jun:

Girls’ FINAL:

[5/8] Hollie Naughton (Can) 3-1  [1] Laura Tovar (Col)  11/9, 11/9,  8/11, 11/6 (34m)

Boys’ FINAL:

[1] Diego Elias (Per) 3-2 [2] Edgar Zayas (Mex)  8/11, 10/12,  11/4,  11/2 12/10  (97m)

Boys’ Doubles Final:
[1] Juan Carlos Gomez & Josue Gomez 2-1 [5/8] Diego Gobbi & Pedro Veiga (Bra)  11/8, 5/11, 11/8
Girls’ Doubles Final:
[3/4] Giuila Baldissera & Renata Furletti (Bra) 2-1   Chloe Chemtob & Evely Moorhouse (Can) 10/12, 12/10, 12/10
Mixed Doubles Final: 
Edgar Zayas & Maria Fernanda (Mex) 2-1 Andres Herrera & Laura Tovar (Col) 12/10, 5/11, 11/7

Girls’ Semi-Finals:

[1] Laura Tovar (Col) 3-0 [3/4] Diana Gasca (Mex)11/8, 11/8, 11/3 (20m)
[5/8] Hollie Naughton (Can) 3-2 [2] Miranda Fernanda Rivera (Mex)  12/10, 6/11, 11/8, 6/11, 11/4

Boys’ Semi-Finals:

[1] Diego Elias (Per) 3-0 [3/4] Josue Enrique (Arg)  11/5, 11/8, 11/8 (34m)
[2] Edgar Zayas (Mex) 3-0 [5/8] Nicolas Caballero (Par)  11/5, 11/9, 11/8 (31m)

18-Jun, Girls’ Quarter-Finals:

[1] Laura Tovar (Col) 3-0 Sarahi Lopez (Mex) 11/4, 11/5, 12/10 (25m)
[3/4] Diana Gasca (Mex) 3-0 Chloe Chemtob (Can) 11/7, 11/9, 11/9 (24m)
[5/8] Hollie Naughton (Can) 3-0 [3/4] Laura Casallas (Col) 11/2, 11/1, 13/11 (24m)
[2] Miranda Fernanda Rivera (Mex) 3-0 [5/8] Giulia Baldissera (Bra) 11/4, 11/7, 11/4 (29m)

Boys’ Quarter-Finals:

[1] Diego Elias (Per) 3-0 [5/8] Andres de Frutos (Col)  11/4, 11/6. 11/4 (18m)
[3/4] Josue Enrique (Arg) 3-0 Michael Thompson (Can)  11/6, 11/7, 11/9 (31m)
[5/8] Nicolas Caballero (Par) 3-0 [3/4] Josue Gomez (Mex)   11/8, 11/7, 11/1 (23m)
[2] Edgar Zayas (Mex) 3-0 Federico Cioffi (Arg)  11/3, 11/6, 11/5 (29m)

18-Jun, Last 16:

Boys’ Round Three:

[1] Diego Elias (Per) 3-0 Rodrigo Oberon (Arg) 11/3, 11/5 rtd (12m)
[5/8] Andres de Frutos (Col) 3-2 Diego Gobbi (Bra) 5/11, 11/2, 4/11, 12/10, 11/7 (48m)
Michael Thompson (Can) 3-2 Calvin Wren (Can) 11/9, 11/7, 8/11, 6/11, 11/5 (57m)
[3/4] Josue Enrique (Arg) 3-1 Pedro Vega (Bra) 8/11, 116/, 11/7, 11/4 (35m)
[3/4] Josue Gomez (Mex) 3-1 Jarryd Osborne (Can) 11/4, 13/11, 0/11, 11/5 (30m)
[5/8] Nicolas Caballero (Par) 3-0 Sebastian Gallegos (Chi) 11/6, 11/4, 12/10 (29m)
Federico Cioffi (Arg) 3-0 [5/8] Francisco Obregon (Arg) 11/7, 11/5, 11/9 (38m)
[2] Edgar Zayas (Mex) 3-1 Gonzalo Gallardo (Arg) 11/6, 11/6, 4/11, 11/7 (30m)

Girls’ Round Two:

[1] Laura Tovar (Col) 3-0 Alexia Echeverria (Esa) 11/5, 11/4, 11/3 (14m)
Sarahi Lopez (Mex) 3-0 Natalia Londono (Col) 11/7, 11/3, 11/2 (220m)
[3/4] Diana Gasca (Mex) 3-0 Winifer Bonilla (Gua) 11/3, 11/3, 11/2 (20m)
Chloe Chemtob (Can) 3-0 [5/8] Renata Furletti (Bra) 11/7, 11/5, 14/12 (25m)
[3/4] Laura Casallas (Col) Camila Grasso (Arg) 11/4, 11/9, 11/5 (23m)
[5/8] Hollie Naughton (Can) 3-0 Maria Oicasso (Per) 11/3, 11/2, 11/5 (15m)
[5/8] Giulia Baldissera (Bra) 3-0 Josefina Opazo (Chi) 11/1, 11/4, 11/4 (18m)
[2] Miranda Fernanda Rivera (Mex) 3-0 Anneliza Rangel (Mex) 11/1, 11/8, 11/4 (32m)